گئورگ زیمون اُهم ( Georg Simon Ohm )

گئورگ زیمون اهم

متولد: ۱۶ مارس سال ۱۷۸۹ در آلمان

مرگ: ۶ژوئن ۱۸۵۴ در آلمان

ملیت: آلمانی

رشته ی فعالیت: فیزیک

محل کار: دانشگاه زوریخ

دلیل شهرت: قانون اهم- قانون فاز اهم- قانون صوتی اهم

جوایز: مدال کاپلی (۱۸۵۱)

زیمون اهم در سال ۱۷۸۹ در شهر مونیخ آلمان در خانواده ای فقیر بدنیا آمد. پدر او قفل ساز و مادرش، فاریا، دختر یک خیاط بود. با اینکه پدر و مادر او تحصیلات خود را به پایان نرسانده بودند، اما پدر اهم تحت تعلیمات و مطالعات شخصی خود بود تا جایی که قادر بود پسر خود را به عالیترین نحو با تعلیمات خود آموزش دهد.

اهم فیزیک دان آلمانی و دانش آموخته از دانشگاه شهر ارلانگن می باشد که پروفسور ریاضی در کالج عیسوی شهر کلن شد. سپس از سالهای ۱۸۳۳ و ۱۸۵۲ به ترتیب پروفسور فیزیک آزمایشگاهی در موسسه ی پلی تکنیک نورنبرگ و دانشگاه مونیخ صدازده شد و در همان شهر در سال ۱۸۵۴ در گذشت.

هوش و فراست وی از همان دوران کودکی جلوه گری می کرد و نمایان بود. وی با وجود مشکلات بسیار در زندگی اش موفق شد، در سال ۱۸۱۱ درجه ی دکتری فیزیک را دریافت نماید. وی همیشه آروز داشت که استاد دانشگاه شود ولی سرنوشت و زندگی او طوری دیگر رقم خورد. سالها در دبیرستان های مختلف به تدریس ریاضیات مشغول شد. اما هرگز قدرش دانسته نشد. مطالعات وسیعی داشت و در جریان اکتشافات اورتست در سال ۱۸۲۰ قرار گرفت. او کوشید نظریات انتقال حرارت خود را که در مورد انتقال برق بود، مورد آزمایش قرار دهد. وی به خوبی می دانست که برای رسیدن به استاد دانشگاهی باید تحقیق نمود و کشفی ارائه داد، اما تحقیق و آزمایش به پول و وسایل فراوان نیاز داشت. مجبور بود وسایل آزمایشگاهش را شخصاً بسازد. اما با وجود این ذره ای از تلاش و پشتکارش نکاست و همچنان برای رسیدن به آرزویش سخت تلاش می کرد. وی در طی آزمایشاتش دریافت که مقدار برق منتقل شده با طول سیم نسبت عکس و با سطح مقطع آن نسبت مستقیم دارد. به این ترتیب موفق شد نظریه ریاضی جریان برق را کشف کند که امروزه پایه و اساس فیزیک می باشد، به قانون اهم معروف است. این کشف در آغاز چندان مورد توجه دانشمندان قرار نگرفت چون بسیاری معتقد بودند که این کشف مبنی بر آزمایش و تجربه نیست و فقط بروی کاغذ صحیح به نظر می رسد. با گذشت زمان و به تدریج مورد توجه دانشمندان کشورهای دیگر قرار گرفت. از این رو اهم در سال ۱۸۴۱ از سوی انجمن سلطنتی انگلستان موفق به دریافت مدال کاپلی شد. اهم پس از این، درجات ترقی را پیمود و توانست در سال ۱۸۴۵ عضو رسمی فرهنگستان باواریا شود. در سال ۱۸۴۹ به مدیریت دفتر فرهنگستان فیزیک در مونیخ منصوب شد. مورد تجلیل و ستایش قرار گرفت و به احترام او واحد مقاومت الکتریکی را اهم می نامند. در سال ۱۸۵۲ توانست به آرزوی دیرینه اش که استادی دانشگاه بود دست یابد و بدین ترتیب دوسال آخر عمرش را در سمت استادی فیزیک گذارند. زیمون اهم پس از عمری تلاش و زحمت در سال ۱۸۵۴ در

شهر مونیخ درسن ۶۷ سالگی دیده از جهان فروبست.

رابطه بین ولتاژ، جریان و مقاومت الکتریکی به افتخار گئورگ اهم نامگذاری شده است.

قانون اهم که به نام کاشف آن اهم نام گذاری شده است، بیان میدارد که نسبت اختلاف پتانسیل بین دو سر یک هادی به جریان عبور کننده از آن به شرطی که دما ثابت بماند، مقدار ثابتی است که در آن V ولتاژ و I  جریان است.

این معادله منجر به یک ثابت نسبی R  می شود که مقاومت الکتریکی آن وسیله نامیده می شود. این قانون تنها برای مقاومت هایی صادق است که مقاومت شان به ولتاژ اعمالی دو سرشان وابسته نباشد که به این مقاومت ها مقاومت های اهمی یا ایده ال یا وسیله های اهمی گفته می شود. خوشبختانه شرایطی که در آن قانون اهم صادق است، بسیار عمومی است.(قانون اهم هیچگاه برای ابزاری های دنیایی واقعی کاملاً دقیق نیست چرا که هیچ ابزار واقعی وجود ندارد که یک ابزار اهمی باشد.)

مدیر سایت
ارسال دیدگاه